Data aktualizacji: 2018-11-27

skype:iceberg09

Robert Fabisiak

Robert Fabisiak

Stowarzyszenie Little Homeland (Mała Ojczyzna) Errigal College Windyhall Letterkenny Co.Donegal Ireland, Rada Rodziców, Polska Szkoła w Letterkenny

Misją szkoły jest nauka (nie zapominanie) języka polskiego, historii,tradycji i kultury polskiej. Wiedzę i umiejętności językowe uczniowie mogą wykorzystać w przyszłości: a) na egzaminie maturalnym w irlandzkiej szkole średniej Leaving Certificate, co przy dobrej znajomości języka polskiego daje możliwości zdobycia wysokiej ilości punktów z tego przedmiotu, co z kolei umożliwi studiowanie na lepszej uczelni wyższej. Leaving Certificate obejmuje sześć przedmiotów do ogólnej punktacji- j.angielski, j.irlandzki, matematyka- przedmioty obowiązkowe oraz trzy przedmioty dodatkowe. Język polski może być jednym z nich, b) przy podejmowaniu pracy w Irlandii, gdzie wymagana będzie dobra znajomość obu języków: angielskiego i polskiego. Społeczność polska w Irlandii jest bardzo liczna i nadal ma ogromne problemy w porozumiewaniu się. Dlatego przy zatrudnieniu będzie brana pod uwagę znajomość dodatkowych języków w takich sektorach jak: policja, służba zdrowia, pomoc społeczna,instytucje prawne, szkolnictwo, bankowość, ubezpieczenia, tłumaczenia itd. Znajomość języka polskiego będzie jednym z atutów przy przyjmowaniu do pracy w Irlandii, c) przy podejmowaniu pracy w Polsce, w polskich firmach, czy w firmach zagranicznch. Często przy podejmowaniu pracy w Polsce ogromnym atutem jest znajomość dodatkowych języków. Doskonała znajomość języka polskiego jest nieoceniona w takim przypadku, d) poprzez łatwiejszy transfer z irlandzkiego do polskiego systemu edukacji w przypadku, kiedy rodzice zdecydują się na powrót do Polski. Siedziba szkoły nie jest przypadkowa. Errigal College jest otwarty na studentow z innych krajów, w tym z Polski. Posiada doskonałą kadrę pedagogiczną, wrażliwą na potrzeby studentów z innych krajów. Stosuje wyjątkowy program dla tych uczniów w postaci dodatkowych lekcji języka angielskiego w dużej ilości godzin. Organizuje i motywuje do udziału uczniów w kultywowaniu historii i kultury danego kraju. Rozumie i szanuje odrębności kulturowe i wyznaniowe. Rada Szkoły, dyrekcja, kadra pedagogiczna i obsługa jest bardzo zadowolona z Polskiej Szkoły i chętnie widziałaby wszyskie dzieci polskie w Errigal College, jako uczniów irlandzkiej szkoły średniej. Chętnie służy pełną pomocą w organizacji i działalności szkoły. Polska Szkola stanowi nierozerwalną część Errigal College. Dzięki temu nauczyciele i uczniowie, a także dorośli mają łatwy dostęp do korzytania z sal i pomocy dydaktycznych w szkole. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, w każdą niedzielę w Errigal College. Nauczanie odbywa się w sześciu oddziałach: jeden oddział nauczania przedszkolnego- Klub Przedszkolaka, dwa oddziały nauczania początkowego, dwa oddziały nauczania podstawowego,jeden oddział gimnazjum. Przedmioty nauczania to: język polski, i wiedza o Polsce (historia Polski, geografia Polski, wiedza o społeczeństwie), a także zajęcia sportowo-rekreacyjne, zajęcia logopedyczne oraz koła zainteresowań (filmowe, historyczne i artystyczne).
Letterkenny liczy około 40 tys., leży na północy Irlandii, w hrabstwie Donegal, blisko granicy z Irlandią Północną i dużego miasta Derry (Londonderry)-około 80 tys. Letterkenny jest jednym z dziesięciu najlepiej rozwijających się miast w Unii Europejskiej. Znaczną cześć społeczności stanowią Polacy. Polska jako kraj jest blisko znana lokalnej społeczności irlandzkiej. W maju 2004, kiedy kraje 'dawnego bloku wschodniego' przystępowały do EU miastem witajacym Polskę było właśnie Letterkenny.

- 2018/1922
              - 2019/20-

Aby zapisać dziecko do szkoły należy skontaktować się z Dyrektorem Szkoły-Robertem Fabisiakiem, +353 872031999, robertspt@hotmail.com.

Przez cały rok. Nie ma limitowanego terminu do kiedy należy zapisywać dziecko.

Zajęcia rozpoczynają się we wrześniu (każdego roku kalendarzowego) i kończą w maju (każdego roku kalendarzowego)

Certyfikat ukończenia Polskej Szkoły w Letterkenny.

Dyrektor Polskiej Szkoły, korzystając z opinii Rady Rodziców.

Przy Polskiej Szkole działa Rada Rodziców, której przewodniczącą jest pani Ewelina Pieszyńka. Rada Rodziców posiada szeroki zakres działań.