Data aktualizacji: 2009-01-27

- w języku polskim *Sobotnia Szkoła Średnia im. Mikołaja Kopernika przy John Cabot Catholic Secondary School
- w języku lokalnym *International Language Program - Polish
Miejscowość *Mississauga

Kanada

Ulica, nr domu*635 Willowbank Trail

L4W 3L6 Ontario

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): bednarczyk_tomasz@yahoo.ca

Szkoła w lokalnym systemie oświaty (nadzorowana przez lokalne władze oświatowe)

Dufferin-Peel Catholic District School Board

1989

Program

Nasza szkoła zapewnia młodym ludziom polskiego pochodzenia kontakt z polskim językiem, kulturą i tradycją. Program naszej szkoły zawiera nie tylko wiedzę z zakresu literatury i gramatyki. Uczniowie poznają tu najważniejsze wydarzenia z historii Polski i polską ziemię z najpiękniejszymi jej zakątkami. To tutaj rośnie w nich szczególna duma z polskiego pochodzenia.

Kursy kredytowe

W naszej szkole średniej młodzież za każdy rok nauki uzyskuje jeden „kredyt”. (maksymalnie 3 kredyty). Kredyt z 12. klasy można wliczyć do średniej ocen przy składaniu podań do szkół wyższych. Dzięki współpracy z Dufferin-Peel Catholic District School Board (Adult and Continuing Education) oceny końcowe i kredyty są dopisywane do świadectwa w szkole dziennej.

Konkursy

Nasi uczniowie co roku biorą udział w konkursach recytatorskich, plastycznych i pisemnych. Wielu z nich zdobywa nagrody i wyróżnienia. Świadczy to zarówno o wysokim poziomie nauczania naszej szkoły, jak i o zaangażowaniu nauczycieli w rozwój powierzonej im młodzieży.

Nasze inspiracje

W życiu i nauce przyświecają nam hasła największego Polaka - papieża Jana Pawła II. To On w 2002 roku na XVII Zlocie Młodych w Kanadzie skierował do młodzieży słowa „Wy jesteście solą ziemi i światłem świata”. Duch tych słów jest inspiracją do tworzenia lepszego jutra we współnocie miłości, pokoju i sprawiedliwości. Wspierając uczniów budujemy w nich wiarę w siebie oraz przygotowujemy ich do dorosłego życia.

Nowe przyjaźnie, stare tradycje

Nasza szkoła jest dla młodzieży wyjątkowym miejscem nawiązywania nowych przyjaźni w polonijnym środowisku. Możliwość poznania i pielęgnowania języka przodków w Kanadzie napawa nas nadzieją, że jako społeczność „nie zapomnimy skąd nasz ród”.

Polonia w mieście Mississauga działa bardzo prężnie. Linki do niektórych organizacji są podane poniżej:

Polskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II

Parafia św. Maksymiliana Kolbe

Zwiazek Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie

Polish Credit Union

Polish Studio TV

- 2019/20-

W każdą sobotę z wyjątkiem świąt, od września do maja, lekcje prowadzone są w godzinach od 8:45 do 12:15. Zapisy mają miejsce w pierwszą i drugą sobotę września w John Cabot S.S. przy 635 Willowbank Trail w Mississauga. Zajęcia są bezpłatne a koszt pokrywa rząd kanadyjski.

Dufferin-Peel Catholic District School Board