Data aktualizacji: 2018-10-04

- w języku polskim *Polska Szkola Przedmiotow Ojczystych im. Jana Pawla II w Liverpool
- w języku lokalnym *John Paul II Polish Saturday School in Liverpool
Miejscowość *Liverpool

Wielka Brytania

Ulica, nr domu*Aviemore Rd

Liverpool, L13 3BB

Manchester

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): info@polskaszkolawliverpool.org.uk

brak

Alexandra Mrozik

Katarzyna Kościołowska

Nasza szkoła nie podlega żadnej instytucji - jesteśmy szkołą niezależną, która powstała z inicjatywy rodziców. Jesteśmy zarejestrowani w PMS, National Resource Centre for Supplementary Education (NRCSE) oraz Supplementary Schools Network in Liverpool.

Placówka liczy obecnie 230 uczniów i mieści się w St. Cuthbert's Catholic Primary School, Aviemore Rd, L13 3BB. Jesteśmy organizacją funkcjonującą jako stowarzyszenie. Ściśle współpracujemy z polską parafią w Liverpool oraz innymi, brytyjskimi organizacjami społecznymi, jak lokalny City Council, Kensington Regeneration i organizacjami zrzeszonymi w Community Network. Jesteśmy członkami National Resource Centre for Supplementary Education (NRCSE) oraz Supplementary Schools Network in Liverpool.

Program nauczania obejmuje język polski, historię i geografię Polski oraz religię. Opieramy sie na dwóch podstawach programowych dla dzieci polonijnych: MEN-u i Polskiej Macierzy Szkolnej. Korzystamy z podręczników wydanych przez wydawnictwa polskie w kraju i zagranicą oraz wydanych przez Polską Macierz Szkolną. Wszystkie potrzebne podręczniki i ćwiczenia można nabyć na miejscu w szkole.

Nasza szkoła opiera się głównie na wolontariacie – pracujący w naszej szkole: nauczyciele, asystenci jak i administracja poświęcają swój prywatny czas i chęci dla dobra szkoły.

Zajęcia odbywają się w soboty od 10.30 do 14.00. Dzieci, które uczestniczą w dodatkowych zajęciach tanecznych lub plastycznych, zostają do godziny 15.00.

Posiadamy wszystkie możliwe regulaminy wymagane przez angielskie władze oświatowe. Wszyscy nasi wolontariusze – nauczyciele, asystenci oraz Rada Szkoły- posiadają ważne świadectwa o niekaralności DBS (dawne CRB).

Obecnie środowisko polskie w Liverpool zrzesza wiele generacji. Najliczniejszą stanowi ostatnia fala tzw. emigracji ekonomicznej. Często są to ludzie bardzo młodzi, jednak większość to osoby w przedziale wiekowym od 30 - 50. Ogromną rolę odgrywa polska szkoła i parafia. Nie mamy niestety swojego Kościoła, ale wynajmujemy taki na niedzielne msze przy Metropolitan Cathedral of Christ the King. Wspólnie z parafią, polskim portalem oraz innymi angielskimi organizacjami organizujemy spotkania, mające na celu krzewienie polskiej kultury i tradycji jak również integracji z innymi społecznościami.

- 2019/20-

Dziecko można zapisać w każdym momencie (rekrutacja na kolejny rok szkolny odbywa się w maju), natomiast będzie przyjęte w zależności od wolnego miejsca. Aby zapisać dziecko do szkoły należy wypełnić formularz osobowy ucznia: https://polskaszkolawliverpool.org.uk/apps/registration.html

Rekrutacja na kolejny rok akademicki odbywa się w maju. Dziecko można zapisać w każdym momencie, natomiast będzie przyjęte w zależności od wolnego miejsca. Ze względu na listy długie oczekujących do przedszkola i młodszych klas, zachęcamy aby zapisać dziecko jak najwcześniej.

Zajęcia w szkole rozpoczynają się zwykle w drugą sobotę września, a kończą w pierwszej połowie lipca.

Szkoła wydaje świadectwo ukończenia danej klasy oraz certyfikat uczęszczania do szkoły . Certyfikat wydawany jest w wypadku gdy dziecko przyjęte było w środku roku szkolnego, co uniemożliwiło mu zaliczenie materiału danej klasy. Certyfikat nie różni się wizerunkiem od świadectwa, zawiera natomiast informację o uczęszczaniu do szkoły w danym roku szkolnym, a nie o jej zakończeniu, tudzież zaliczeniu.

Nauczyciele zatrudniani są przez Radę Szkoły w procesie rozmowy kwalifikacyjnej.
W skład Rady szkoły wchodzą przedstawiciele rodziców.