Data aktualizacji: 2009-02-11

- w języku polskim *Polska Macierz Szkolna Ośrodek Szkolno-Oświatowy w RFN t.z. Stowarzyszenie wyższej użyteczności
- w języku lokalnym *Polnische Zentrale für Schul-und Bildungswesen in BRD e.V. Gemeinnütziger Verein
Miejscowość *Mönchengladbach

Niemcy

Ulica, nr domu*Anton-Kreitz-Str.9

Kolonia

+49 2161 41907

Faks (z numerem kierunkowym kraju) +49 2161 6960077

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): josef.malinowski@gmx.net

Polska Macierz Szkolna w Niemczech, t.z., Stowarzyszenie wyższej użyteczności
Anton-Kreitz-Str.9, 41065 Mönchengladbach

1969

Polska Macierz Szkolna jest Stowarzyszeniem wyższej użyteczności, prowadzonym społecznie przez 6 osobowy Zarząd z siedzibą w Mönchengladbach.

Wysoko wykwalifikowany zespół 11 nauczycieli pracuje w 12 miastach Północnej Nadrenii Westfalii z młodzieżą i z dziećmi w różnych grupach wiekowych i na różnym poziomie znajomości języka ojczystego. Do nauki j.polskiego wprowadzamy elementy historii i geografii Polski. Pielęgnujemy kulturę i polskie tradycje.

PMSz. oferuje również zainteresowanym, powyżej 16 roku życia, przygotowanie do egzaminów certyfikatowych z j.polskiego, jako obcego.

Przy PMSz. działa 33 osobowy zespół taneczny „Perełka”, który składa się z dwóch grup wiekowych. Polska Macierz Szkolna roztacza nad zespołem opiekę finansową i medialną.

Przy szkole PMSz. w Duisburgu-Niederrhein działa poradnia psychoedukacyjna „Szukam siebie-znajduję ciebie”. Z wykwalifikowanym psychologiem można w zaufaniu porozmawiać w językach polskim i niemieckim.

Również w Duisburgu-Niederrhein powstała biblioteka.

Szkoły Polskiej Macierzy znajduja sie w nastepujacych miastach Północnej Nadrenii-Westfalii: Bielefeld, Dortmund, Duisburg, Duisburg-Niederrhein, Hattingen, Marl, Münster, Paderborn, Recklinghausen, Selm, Solingen, Wuppertal.

Nauczyciele, adres szkoły, kontakt - patrz: www.polskamacierzszkolna.de.

- 2019/20-

Najlepiej skontaktowac sie telefonicznie lub mailem bezposrednio z nauczycielem lub prezesem PMSz. Szukaj danych na: www.polskamacierzszkolna.de „Ośrodki”. Nauka jest bezplatna. Członkowie Macierzy wnoszą składki członkowskie w wysokości 10 € na rok.

Po ukończeniu roku szkolnego szkoła wydaje świadectwo szkolne, dokument dwujęzyczny.