Data aktualizacji: 2018-10-20

- w języku polskim *Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. św. Stanisława Kostki w Manchesterze
- w języku lokalnym *Polish Saturday School in Manchester
Miejscowość *Manchester

Wielka Brytania

Ulica, nr domu*Loreto High School, Nell Lane, Manchester

M21 7SW

Konsulat Generalny RP w Manchesterze

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): szkola@polskaszkolamanchester.org

Danuta Antonik

Jan Rapacz

POLSKA SZKOŁA PRZEDMIOTÓW OJCZYSTYCH im. św. Stanisława Kostki w Manchesterze

THE POLISH SATURDAY SCHOOL IN MANCHESTER

Organizacja Charytatwyna (Charity No. 1160848)

c/o 196 Lloyd Street North, Manchester, M14 4QB

1949

Szkoła przygotowuje uczniów do maturalnych egzaminów państwowych z języka polskiego jako obcego na poziomie GCSE i A-level. Przy szkole działa zespół taneczny i wokalny. Każdego roku szkoła bierze udział w akademii z okazji Odzyskania Niepodległości, wystawia Jasełka oraz organizuje akademię 3-go Maja. Bierze udział w życiu religijnym i kulturowym Polaków w Manchester.

Działające w ramach szkoły Rada Opiekuńcza i Koło Rodziców i Nauczycieli zajmują się utrzymaniem i dalszym rozwojem szkoły. Szkoła działa w ścisłej współpracy z parafią p.w. Miłosierdzia Bożego oraz z organizacjami społecznymi działającymi na terenie Manchester. Działalność naszej szkoły wspiera również Polska Macierz Szkolna, która organizuje kursy i szkolenia dla nauczycieli i uczniów oraz dostarcza pomoce naukowo-dydaktyczne. Nasza szkoła należy również do brytyjskich organizacji wspierających działaność szkół mniejszości etnicznych na poziomie lokalnym (Manchester Supplementary Schools Network) oraz krajowym (the National Resource Centre for Supplementary Education).

Polska Szkoła Nauczania Przedmiotów Ojczystych w Manchester uczy: języka polskiego, literatury, geografii i historii polskiej, dziedzictwa narodowego, w tym kultury i tradycji oraz religii. Głównym i nadrzędnym celem szkoły jest wychowanie dzieci w duchu umiłowania naszej Ojczyzny. Do realizacji tych celów służy program nauczania, który składa się z:

• nauczania języka polskiego i literatury
  • wychowania religijnego
  • wychowania kulturowego
  • wychowania patriotycznego

Poprzez przekazywaną wiedzę chcemy tak wychować uczniów, aby byli dumni ze swego pochodzenia a w dorosłym życiu, gdziekolwiek zamieszkają, aby stali się ambasadorami polskiej kultury i naszej bogatej polskiej tradycji.

Manchester w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester.

Manchester jest położony u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Irwell. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych Anglii. Ważne centrum życia kulturalnego i naukowego.

- 2018/19446
              - 2019/20-

Szkoła prowadzi zapisy uczniów w sposób ciągły, chociaż najintensywniej pod koniec i na początku każdego roku szkolnego.

Zapisy odbywają się w szkole oraz sali polskiej parafii w Manchesterze, są ogłaszane na stronie szkoły, plakatami w miejscach odpwiedzanych przez Polonię, w biuletynie parafialnym oraz podczas mszy.

Do niektórych klas, zwłaszcza przedszkola i szkoły podstawowej, mogą być konieczne listy oczekujących, ze względu na ograniczoną liczebność oddziałów. Wysokość opłaty jest zależna od liczby dzieci/dorosłych z danej rodziny uczęszczających do szkoły.

Aktualne opłaty są zamieszczone na stronie szkoły http://www.polskaszkolamanchester.org/?page_id=19

Rejestracje dla nowych uczniów w okresie od czerwca do lipca na kolejny rok szkolny

Szkoła prowadzi zajęcia wyłącznie w soboty (średnio 33 soboty rocznie), w godzinach 9.00-12.45

Szkoła wydaje świadectwa ukończenia odpowiedniego etapu nauki na zakończenie każdego roku szkolnego.

Rada Powieników. Na zasadzie wolontariatu.
Przy szkole działa Rada Rodziców, której zadaniem jest pomoc w organizacji sobotnich zajęć szkolnych oraz wszelkich szkolnych imprez. Przedstawiciele Rady Rodziców mają również reprezentanta/ów w zarządzie szkoły.