Data aktualizacji: 2017-04-25

- w języku polskim *Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna przy Stowarzyszeniu "Centrum Kultury Polskiej im.T.Padury"
- w języku lokalnym *Польська школа Суботньо-Недільна
Miejscowość *Koziatyn

Ukraina

Ulica, nr domu*ul. Gerojiw Majdanu 17/92

Konsulat Generalny RP w Winnicy

+ 38 0677992792

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): chaikovska.n@gmail.com

Natalia Czajkowska

Natalia Czajkowska

Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna w Koziatynie działa przy Stowarzyszeniu "Centrum Kultury Polskiej im. T.Padury", którego prezesem jest Natalia Czajkowska.

Krótka historia szkoły
.*

Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna została założona w roku 2006. Organem prowadzącym placówkę jest Stowarzyszenie "Centrum Kultury Polskiej im.T.Padury" w Koziatynie. Na lekcje języka polskiego jako ojczystego uczęszczają uczniowie ze wszystkich szkół miasta Koziatyn oraz z powiatu koziatyńskiego.  Zajęcia odbywają się dla różnowiekowych grup na różnych poziomach zaawansowania językowego. Szkolna rodzina organizuje uroczystości, akademie, festiwale, koncerty z okazji polskich świąt narodowych oraz religijnych. Już jako tradycja co roku odbywa się ""Akademia 11 Listopada", Jasełka "Bóg się rodzi w Koziatynie", "Wigilia polskiej rodzinki", "Piknik majowy", Konkurs recytatorski "Chce nam się tuwomować!!!", Konkurs wiedzy "Szkolne Dyktando". Uczniowie PSzSN znaleźli się na listach zwyciężców olimpiady języka polskiego (Winnica, Kijów, Chmielnicki), Konkursu recytatorskiego "Kresy"(Kijów, Lwów, Białystok),Obwodowego Konkursu recytatorskiego w Winnicy. Absolwenci PSzSN studiują na uczelnach wyższych Polski (Warszawa, Wrocław, Lublin, Kraków).  Dn. 03.09.2016 r.  Polska Szkoła w Koziatyniu po raz pierwszy wzięła udział w akcji "NARODOWE CZYTANIE". Od 2010  roku uczniowie Polskiej Szkoły uczestniczą w akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" po ratowaniu polskich nekropolii na Kresach.

W 2017 r. uczennica Polskiej Szkoły Uliana Pyłypenko została laureatką 1. miejsca w Ogólnoukraińskiej Olimpiadzie Języka i Literatury Polskiej.

PSzSN nie posiada własnego lokalu. Obecnie zajęcia odbywają się w gab.24 Szkoły Specjalistycznej nr 1 im.Tarasa Szewczenki w Koziatynie (udostępniony nieodpłatnie).

Koziatyn - wielokulturowe miasto w obwodzie winnickim na Ukrainie. Ludność miasta liczy 27 tys. mieszkańców, w tym osoby narodowości polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, źydowskiej, ormiańskiej,czeskiej oraz innych. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1734 r. W XIX w. buduje się kolej Kijowsko-Bałtycka z pięknym zabytkowym Dworcem http://kozatyn.blogspot.com/p/blog-page_9256.html W roku 1874 osadzie nadano status miasta. W czerwcu 1920 roku do Koziatynia weszła Armia Polska, tzw. „rajd koziatyński ” w wojnie 1920 roku ( przez miasto idzie natarcie Wojska Polskiego na Kijów). Jednym z nielicznych zabytków Koziatynia jest Dworzec kolejowy ze słynną restauracją „Imperator”, zbudowany w 1888 roku, oraz cerkiew we wsi Połyczeńcy (1661).

W Koziatynie spędził swoje ostatnie lata życia, zmarł i został pochowany polsko-ukraiński poeta Tymosz Padura (1801 – 1871), autor słynnej pieśni „Hej sokoły”. We wrześniu 2016 r. na cmentarzu w pobliskiej wsi Machnówka odnaleziono mogiłę Tymosza Padury.

Miasta partnerskie - Kleczew (woj. wielkopolskie) oraz Leżajsk (woj. podkarpackie). W Koziatynie funkcjonuje 1 rzymsko-katolicka parafia, 1 grecko-katolicka, 5 prawosławnych oraz 6 protestantskich. Są 6 szkół ogólnokształcących (od 1 do 11 klasy).Także w Koziatynie jest Technikum Kolejowe. Koziatyn - to kolejowe miasto i większość mieszkańców pracuje na kolei.

- 2017/18

Rekrutacja odbywa się w terminie maj-sierpień.

Rozpoczęcie zajęć - 1. września

Zakończenie roku szkolnego - 30. maja

Zaświadczenie o ukończeniu PSzSN.

Rada Roziców wspiera działalność Szkoły oraz podtrzymuje finansowo przedsięwzięcia szkolne.

Czy przy szkole działa biblioteka?*

Czy placówka posiada stały dostęp do internetu*?