Data aktualizacji: 2017-04-25

- w języku polskim *Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna przy Stowarzyszeniu "Centrum Kultury Polskiej im.T.Padury"
- w języku lokalnym *Польська школа Суботньо-Недільна
Miejscowość *Koziatyn

Ukraina

Ulica, nr domu*ul. Gerojiw Majdanu 17/92

Konsulat Generalny RP w Winnicy

+ 38 0677992792

e-mail * (sekretariat lub dyrekcja): chaikovska.n@gmail.com

Natalia Czajkowska

Natalia Czajkowska

Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna w Koziatynie działa przy Stowarzyszeniu "Centrum Kultury Polskiej im. T.Padury", którego prezesem jest Natalia Czajkowska.

PSzSN nie posiada własnego lokalu. Obecnie zajęcia odbywają się w gab.24 Szkoły Specjalistycznej nr 1 im.Tarasa Szewczenki w Koziatynie (udostępniony nieodpłatnie).

Koziatyn - wielokulturowe miasto w obwodzie winnickim na Ukrainie. Ludność miasta liczy 27 tys. mieszkańców, w tym osoby narodowości polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, źydowskiej, ormiańskiej,czeskiej oraz innych. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1734 r. W XIX w. buduje się kolej Kijowsko-Bałtycka z pięknym zabytkowym Dworcem http://kozatyn.blogspot.com/p/blog-page_9256.html W roku 1874 osadzie nadano status miasta. W czerwcu 1920 roku do Koziatynia weszła Armia Polska, tzw. „rajd koziatyński ” w wojnie 1920 roku ( przez miasto idzie natarcie Wojska Polskiego na Kijów). Jednym z nielicznych zabytków Koziatynia jest Dworzec kolejowy ze słynną restauracją „Imperator”, zbudowany w 1888 roku, oraz cerkiew we wsi Połyczeńcy (1661).

W Koziatynie spędził swoje ostatnie lata życia, zmarł i został pochowany polsko-ukraiński poeta Tymosz Padura (1801 – 1871), autor słynnej pieśni „Hej sokoły”. We wrześniu 2016 r. na cmentarzu w pobliskiej wsi Machnówka odnaleziono mogiłę Tymosza Padury.

Miasta partnerskie - Kleczew (woj. wielkopolskie) oraz Leżajsk (woj. podkarpackie). W Koziatynie funkcjonuje 1 rzymsko-katolicka parafia, 1 grecko-katolicka, 5 prawosławnych oraz 6 protestantskich. Są 6 szkół ogólnokształcących (od 1 do 11 klasy).Także w Koziatynie jest Technikum Kolejowe. Koziatyn - to kolejowe miasto i większość mieszkańców pracuje na kolei.

- 2017/18

Rekrutacja odbywa się w terminie maj-sierpień.

Rozpoczęcie zajęć - 1. września

Zakończenie roku szkolnego - 30. maja

Zaświadczenie o ukończeniu PSzSN.

Rada Roziców wspiera działalność Szkoły oraz podtrzymuje finansowo przedsięwzięcia szkolne.