Polska Szkoła

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

W poniedziałek, 10 kwietnia, przypada 7. rocznica katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem w Rosji.

• 2017-04-10 08:59:26

O godzinie 8:41, 10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny rozbił się samolot specjalny Tu-154M. Polska delegacja leciała na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu. Na pokładzie znajdowało się 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni Prezydent na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wielu wysokich rangą urzędników państwowych, dowódców wojskowych oraz duchownych.
W Polsce w tym dniu odbywa się szereg uroczystości i zgromadzeń. Główne obchody rocznicowe odbywają się w Warszawie i Krakowie.

Wolontariusze z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankowsku na spotkaniu z Parą Prezydencką

• 2017-04-05 08:55:45

Uroczystość podsumowująca rok Akcji Pomocowych dla Polaków na Wschodzie odbyła się we wtorek (7 marca 2017) w Pałacu Prezydenckim w Warszawie z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Kancelaria Prezydenta RP organizowała przekazywanie darów dla Polaków na Ukrainie i Litwie.

Na to wydarzenie z lwowskiego okręgu konsularnego zaproszona została Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankowsku (d. Stanisławowie) wraz z młodzieżą – wolontariuszami i uczniami grupy językowej D. Redką i O. Dudykiem.

Wolontariusze Centrum zaprezentowali na scenie Pałacu Prezydenckiego dwa utwory muzyczne i zebrali ogromne brawa. Dyrektor Maria Osidacz przedstawiła zebranej publiczności działalność Centrum i opowiedziała o polskiej społeczności Stanisławowa.

Renata Klęczańska

Nauczyciel skierowany przez ORPEG do pracy w CKPiDE w Iwano-Frankowsku

Dima Redka z Panią A. Kronhauser-Dudą

Dima Redka Prezydent RP A. Duda Sasza Dudyk

M.Osidacz Prezydent RP A.Duda

Uczestnicy spotkania z Parą Prezydencką

zdjęcia: Grzegorz Jakubowski i Krzysztof Sitkowski / KPRP

IX Konkurs Wiedzy o Kulturze i Języku Polskim „Znasz li ten kraj?...”.

• 2017-04-05 08:36:56

IX Konkurs Wiedzy o Kulturze i Języku Polskim „Znasz li ten kraj?...”. W tegorocznej edycji Konkursu wzięła udział rekordowa liczba uczestników – 105 uczniów. Reprezentowali oni polskie szkoły sobotnio-niedzielne z dwudziestu dwóch miejscowości z zachodniej i centralnej Ukrainy.   <czytaj całość>

Miesięcznik dla dzieci "Polak Mały"

• 2017-03-30 20:34:30

Ukazał się kolejny numer miesięcznika dla dzieci "Polak Mały"

Konkurs „Polonijny Nauczyciel Roku”.

• 2017-03-27 12:00:32

Konkurs „Polonijny Nauczyciel Roku”.

Organizatorem Konkursu jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" we współpracy z Senatem RP oraz Kongresem Oświaty Polonijnej.

Regulamin konkursu.   Formularz zgłoszeniowy.

Footer