Polska Szkoła
0 1

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Czytaj więcej

Filmoteka Szkolna

  • Krzysztof Stanowski
  • 2009-01-09

Informujemy, że Polski Instytut Sztuki Filmowej (http://www.pisf.pl/) rozpoczął rozpowszechnianie stworzonej w ramach programu edukacji artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego FILMOTEKI SZKOLNEJ. Filmoteka adresowana jest do uczniów w wieku gimnazjalnym i licealnym.

Filmoteka Szkolna to 55 polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych wraz z ich omówieniami i scenariuszami analizy filmowej. Zbiór filmów nie przestawia kanonu polskiego filmu ani kanonu lektur szkolnych. Przygotowany materiał dydaktyczny ma nauczyć młodzież świadomego i krytycznego obcowania ze sztuką filmową w czasach ekspansji kultury audiowizualnej. Ale co ważne, jest również świetnym punktem wyjścia do dyskusji nt. kondycji państwa polskiego w różnych jego okresach, najnowszej historii Polski, człowieka i procesów społecznych, kultury i twórczości.

Dzięki swojej otwartej formule, Filmoteka Szkolna umożliwia prowadzenie zajęć w zróżnicowany sposób, zarówno w systemie lekcyjnym, jak i pozalekcyjnym (koła zainteresowań, szkolne dyskusyjne kluby filmowe). Mogą z niej korzystać nauczyciele wielu przedmiotów miedzy innymi języka polskiego oraz historii. Równolegle z projektem ruszy strona internetowa www.filmotekaszkolna.pl, który służyć będzie jako forum wymiany myśli dla uczniów, a dla nauczycieli będzie źródłem dodatkowych materiałów towarzyszących projektowi.

Więcej informacji i listę filmów znajdą Państwo w załączniku oraz na stronie domowej www.pisf.pl

Polski Instytut Sztuki Filmowej bezpłatnie rozsyła egzemplarze filmoteki do wszystkich szkół w kraju. Pragnie również przekazać pakietów filmoteki do zainteresowanych szkół polskich poza granicami kraju.

Aby otrzymać Filmotekę Szkolną, należy do 15 lutego 2009 r.:
1. Zarejestrować szkołę na stronie http://www.polska-szkola.pl.
2. Za pośrednictwem poczty elektronicznej przesłać zamówienie na Filmotekę Szkolną Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zamówienie wysłane przez dyrektora/kierownika szkoły powinno zawierać nazwę szkoły, krótką informację o szkole, dokładny adres, na który ma być przesłana filmoteka).

W przypadku większej liczby zamówień niż dostępnych egzemplarzy Filmoteki Szkolnej, dodatkowym kryterium będzie kolejność nadesłanych zgłoszeń.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Filmoteka Szkolna z pewnością będzie cennym materiałem dydaktycznym wzbogacającym Waszą szkołę, dając uczniom wgląd w polską twórczość filmową, kulturę i historię

Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat RP Fundacja 'Oświata Polska za Granicą' Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie Ośrodek Rozwoju Edukacji Stowarzyszenie Wspólnota Polska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Fundacja SEMPER POLONIA Fundacja Edukacja dla Demokracji ORPEG
Footer