Polska Szkoła

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Ukraina. Lwów. „Wigilia u Babci” Szkoła nr 24 im. Marii Konopnickiej

• Stanisław Świętek
  • 2017-01-30

„Wigilia u Babci”

Pod tym tytułem dnia 23 stycznia 2017 roku w Szkole nr 24 im. Marii Konopnickiej  we Lwowie odbyły się Jasełka - które ponownie przypomniały nam jak ważny jest czas Bożego Narodzenia i dlaczego tak uroczyście go obchodzimy. Tegoroczne Jasełka w wykonaniu  uczniów klasy 4 połączone były ze Świętem Babci i Dziadka.

Uczniowie klasy 4  wcielili się w role z ogromnym zaangażowaniem. Występ był wzbogacony o śpiew Kolęd, a także taniec dziękczynny dla Nowonarodzonego Jezusa. Przedstawienie miało bardzo ciekawą fabułę, pełną zaskakujących wątków, tworzących spójną całość. Składało się z dwóch części. Pierwsza część- „Wigilia u Babci” ukazała widzom polskie tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Akcja toczyła się przy stole wigilijnym, przed sceną, gdzie babcia z dziadkiem przybliżali swym wnuczkom, jak wyglądała Wigilia dawniej- w ich dzieciństwie, a jak dziś. Drugą część rozpoczął płacz noworodka oraz odsłonięcie sceny, gdzie ukazała się piękna betlejemska szopka oraz Maryja tuląca do swej piersi nowonarodzonego, płaczącego Jezuska. Obok Maryi stał przejęty Józef, a szopkę otaczał zastęp Aniołów. Na scenie ukazało się również jarzące ognisko, przy którym ogrzewali się uśpieni Pastuszkowie. Po chwili na scenę dołączyli trzej Królowie, którzy złożyli Nowonarodzonemu cenne dary.  Uczniowie wystąpili w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem.. Mali aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. Jasełka w wykonaniu dzieci. wprowadziły wszystkich w iście świąteczny nastrój oraz swym pięknym i oryginalnym występem, podbiły serca publiczności.
Kiedy część  artystyczna  dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie, otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem za piękne wykonanie przedstawienia.

Społeczność Szkoły oraz zaproszeni goście, a szczególnie Babcie i Dziadkowie mogli wspólnie kolędować i przeżyć radość z bycia razem w tym szczególnym dla nas czasie.

Życzenia Babciom i Dziadkom w swym krótkim występie złożyli również uczniowie klasy 3.

Swą obecnością zaszczycili nas o. Paweł Odój- Proboszcz Parafii św. Antoniego we Lwowie oraz Siostra Bogna.
Dyrektor szkoły Pani Łucja Kowalska złożyła życzenia  Babciom i Dziadkom i podziękowania wszystkim uczestnikom i ich rodzicom za pomoc.

Dorota Łabędzka
nauczyciel skierowany za granicę przez ORPEG
Ukraina, Lwów

Footer