Polska Szkoła

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Argentyna. Wanda „Rozproszeni po wszem świecie...”

• Stanisław Świętek
  • 2017-05-06

„Rozproszeni po wszem świecie...”
2 maja 2017r. na Placu Polskim w Wandzie (Argentyna) odbyła się uroczystość poświęcona rocznicom majowym. Wśród zaproszonych gości był min. Burmistrz Miasta dr Felipe Jeleń oraz pionier p. Władysław Firka.
Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania hymnu polskiego, a następnie przypomniano najważniejsze fakty historyczne dotyczące Konstytucji 3 maja, Dnia Flagi Polskiej i Dnia Polonii.
Z kolei w części artystycznej uczennice Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Wandzie ubrane w pięne kolorowe stroje ludowe wykonały piosenki i recytowały wiersze. Potem zaproszeni goście wspólnie zaśpiewali pieśń „Jak długo w sercach naszych”.
Odbył się również krótki quiz o Polsce. Do wygrania był piękny album. Polonia wykazała się dużą znajomością temtów zwiazanych z krajem swoich przodków.
Następnie goście prowadzili interesujące rozmowy do późna delektując się piernikami i babkami upieczonymi ściśle według przepisów polskich.
Na zakończenie wszyscy ustawili się do wspólnego pamiątkowego zdjęcia w otoczeniu specjalnie przygotowanej dekoracji na tę okazję.
Impreza upłynęła w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze.

Krystyna Archutowska
nauczyciel skierowany