Polska Szkoła
0 1

O nas

Polska Szkoła jest portalem edukacyjnym prowadzonym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej dla wspierania uczestnictwa w kulturze, nauczania języka polskiego, polskiej historii i geografii za granicą w celu podtrzymywania więzi Polaków z Krajem.

Ukraina, Drohobycz - Wystawa: Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt

29.11.2015 r. w Drohobyczu (Ukraina) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Ostatni emisariusz - Tadeusz Chciuk – Celt. Bohater wystawy to drohobyczanin, żołnierz AK, cichociemny, redaktor i współtwórca Radia Wolna Europa. Wystawa została sprowadzona do Drohobycza z Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, a jest eksponowana w salach Muzeum „Drohobyczyna”.

Czytaj więcej

emo Język polski "zaleca się ogonkami"

Drodzy Rodzice,
21 lutego (od 1952 roku) kolejny Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Przesłanie jest jedno – dbajmy o język ojczysty, wszak najpiękniejszy - według Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - jest jeszcze tylko jeden:

"Opowiem wam parę słów, moi kochani, o pewnej malutkiej
dziewczynce, bo wiem, że ogromnie lubicie historie o bardzo
malutkich dzieciach. Ale zacznijmy od początku.
Czy wiecie, co to jest Af?
Nie wiecie.
Czy wiecie, co to jest Bu?
Nie wiecie.
A czy słyszeliście coś o Ćś, brązowej Ćś, która zamieszkuje
rodzime lasy?
Co tu ukrywać! O ile mi wiadomo, nie macie zielonego pojęcia
o tym, co znaczy Ćś, Bu i Af.
Nie pozostaje więc mi nic innego, jak tajemnicze znaczenie
tych słów wytłumaczyć, wytłumaczyć bardzo dokładnie:
Af to, moi kochani, bardzo dużo:
To i mucha, i komar, i boża krówka.
Ale to jeszcze nie wszystko:
Pewnego razu okazało się, że Af to również czerwone oczko
w pierścieniu, tak bardzo
do bożej krówki podobne.
Teraz przechodzimy do Bu.
Tutaj, moi kochani, nie ma żadnych wątpliwości:
Bu to pies albo koń.
Pies, to taki mały Bu, a koń to taki większy Bu, moi kochani.
Proste.
A Ćś?
Ćś to wiewiórka.
(…)
Wszyscy prawie wiemy, że dwa najpiękniejsze języki pod
słońcem to: polski i dziecięcy".

Z pozdrowieniami,
Grażyna

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W tym czasie co roku organizowane jest pasowanie na czytelnika. Łączy się zatem twórczość dla dzieci , inscenizacje i troskę o język ojczysty.

Za tę wiadomość podziękował(a): Grażyna Wiśniewska

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Witam.
Wszyscy rodzice powinni mieć taki wierszyk o swych pociechach.


Matenko
Za tę wiadomość podziękował(a): Grażyna Wiśniewska

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zasilane przez Forum Kunena
Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senat RP Fundacja 'Oświata Polska za Granicą' Polonijne Centrum Nauczycielskie w Lublinie Ośrodek Rozwoju Edukacji Stowarzyszenie Wspólnota Polska Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie Fundacja SEMPER POLONIA Fundacja Edukacja dla Demokracji ORPEG
Footer