SS
Uzbekistan-Taszkent. Na urodzinach u Anny German i szacha Babura.
by Stanisław Świętek - Thursday, 14 March 2013, 03:03 PM
 

Na urodzinach u Anny German i szacha Babura.

Jak wiemy, 14 lutego to nie tylko święto wszystkich zakochanych, ale także dzień urodzin naszego wielkiego przodka cesarza Zahir ad-Dina Babura - uzbeckiego bohatera narodowego i mecenasa sztuki. Ponadto, tego dnia przyszła na świat również nasza rodaczka - Anna German. Pamiętamy o nich, ponieważ wnieśli ogromny wkład w rozwój kultury i historii Uzbekistanu i Polski.

Na ich cześć 17 lutego 2013 r. w budynku Greckiego Centrum Kultury zostało zorganizowane przyjęcie, w którym, oprócz naszego Polskiego Centrum, aktywny udział wzięła młodzież grecka i ukraińska, a jako goście specjalni zjawili się Ambasadorowie Polski i Ukrainy.

Ustaliliśmy wcześniej, że wieczór odbędzie się w niezwykłym stylu lat 50-tych – czasów młodości Anny German. A to oznacza: kolorowe koszule, wzorzyste krawaty, jaskrawe sukienki, spódnice i spodnie oraz wszelkiego rodzaju kolorowe ozdoby. Od początku było jasne, że wieczór będzie bardzo kolorowy i niezwykły. Wszyscy byli ubrani bardzo wyraziście i twórczo. Niektóre dziewczyny, wykazały się wyjątkową wyobraźnią i specjalnie na te okazję uszyły stroje, które wszystkim się spodobały.

Na początku miała miejsce część oficjalna - prezentacja tych, z powodu których tego wieczoru się zebraliśmy. Nasi koledzy byli świetnie przygotowani. Poznaliśmy wiele użytecznych informacji, które były dostępnie przekazane przy pomocy środków audiowizualnych. Następnie wystąpił dla nas polonijny zespół „Bawełnianki”, który tak „rozgrzał” publiczność, że nie chcieliśmy pozwolić mu odejść! To była ogromna dawka energii, która naładowała nas na cały wieczór.

Po burzliwych oklaskach mogliśmy się posilić przy szwedzkim stole zastawionym mnóstwem potraw i napojów. Był to również ważny element wieczoru, bo wtedy wszyscy mogli poznać się lepiej i przedstawić nowym ludziom. W taki sposób powiększa się krąg znajomych, którzy w niedalekiej przyszłości mogą stać się naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Słychać było tylko radosne rozmowy i śmiech. Później, wszyscy wspólnie się bawili i już nikt nie dzielił się na oddzielne „centra” czy grupy. Przyszło wielu ciekawych, młodych ludzi, którzy chcą wiele osiągnąć i robią wszystko, żeby zrealizować swoje plany, pomimo różnych trudności. To bardzo ważne, aby mieć cel w życiu, bo bez niego, ludzie nie będą w stanie iść naprzód i rozwijać się. Spotykamy się, by czerpać wiedzę na temat doświadczeń innych, dzielić się emocjami, pragnieniami i aspiracjami wzniesienia się na wyżyny. Wszystko to jest bardzo potrzebne, szczególnie osobom zamkniętym w sobie, które podczas takich uroczystości, odnajdując ludzi podobnie myślących, zyskują pewność siebie i wiarę we własne siły. To może stać się przełomowym wydarzeniem w ich życiu, bo znajdując zrozumienie i przyjaciół na powrót stajemy się sobą.

W pełni pozytywnie nastawieni poszliśmy w stronę sceny - na której miała się odbyć „style'owa” dyskoteka. Wszystko zaczęło się od znanego tańca " Woogie Boogie". Dość nieoczekiwany był dla mnie fakt, że wszyscy zaczęli tańczyć bez najmniejszego wahania. Zazwyczaj, w takiej sytuacji młodzi ludzie zaczynają czuć się zakłopotani, zawstydzeni i odchodzą na bok z różnymi wymówkami począwszy od: "Nie lubię takiej muzyki" aż do "nie potrafię tańczyć." A to oznacza tylko jedno, że naprawdę staliśmy się jedną zgraną rodziną.

Podczas dyskoteki miało miejsce wiele zabawnych konkursów, które przygotowała grecka i polska młodzież i one jeszcze bardziej nas zbliżyły. Również muzyka była świetnie dobrana, dzięki naszym didżejom – którzy nie tylko nie pozwolili nam się nudzić, ale i odpocząć.

Wraz z kolegami i koleżankami uważamy, że tego typu imprezy są dla nas niezbędne, gdyż lepiej poznajemy świat i ludzi, a te doświadczenia będą nam towarzyszyć przez całe życie. Także dla osób dorosłych, powinny stać się integralną częścią życia, ponieważ mogą lepiej poznać swoje dzieci – takimi jakie są one w rzeczywistości. Były nawet momenty, gdy niektórzy rodzice z zaskoczeniem stwierdzali, jak mało wiedzą o swoich dzieciach i ich kontaktach z przyjaciółmi, ponieważ w domu ich pociechy są inne i wierzcie mi, tego wieczoru miało miejsce wiele interesujących odkryć, zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży.

W imieniu wszystkich tych, którzy uczestniczyli w tym wspaniałym rozrywkowo-poznawczym przedsięwzięciu kulturalnym chcielibyśmy wyrazić podziękowanie dla organizatorów. Ogromnie dziękujemy, że dajecie nam tak wspaniałą możliwość poznawania świata z różnych perspektyw. Jesteśmy gotowi aktywnie uczestniczyć i pomagać Wam w tym! Kochamy Was bardzo!

Anastazja Stieklianowa,

Polska Klasa,

Taszkent, Uzbekistan
1
2
3